Jaké jsou základní druhy doutníků?

Tak jako má doutník nespočet chutí, má i mnoho druhů. Liší se podle velikosti, tvaru, krycího listu či stylu balení. Podívejme se na jejich základní dělení.

Krátký versus dlouhý doutník

Pro výběr toho správného doutníku je důležité znát jejich základní rozdíly. A to se týká především dělení na long filler a short filler, neboli dlouhý a krátký doutník. Tyto dva typy se liší ve způsobu jakým jsou vyrobeny, ale i dle druhu náplně. S tím samozřejmě souvisí i rozdílná chuť a cena.

 

Short filler neboli krátký doutník

Jak už z jeho názvu vyplývá, jedná se většinou o menší doutník kratšího formátu. Důležitým faktem je, že je vyráběn strojově, nikoliv vázán ručně. Uvnitř tohoto doutníku najdete drcený /sekaný/ tabák. Ten může být drcený jemně či nahrubo. Dále má většinou pouze jeden krycí list. Co se týče jeho skladování, není potřeba umisťovat do humidoru, ale můžete ho mít volně při pokojové teplotě. Je to totiž suchý doutník, jehož tabák je již vyschlý.

 

I short filler může překvapit

Možná vás teď napadne, že takový doutník jistě nebude dobrý. To však není pravda a i short fillery mají své příznivce. Kromě snazšího skladování mají ještě tu výhodu, že jsou na rozdíl od prémiových doutníků levnější. Neznamená to ale, že by byly nekvalitní. Jejich náplň se totiž zpravidla získává z odřezků tabáku při výrobě prémiových doutníků. Tabák je tedy dobrý, jen je nasekaný na různě velké kousky. Takovýto doutník se hodí třeba na dovolenou. Nemusíte řešit skladování a navíc jeho kouření není tak časově náročné jako u long fillerů.

 

Long filler neboli dlouhý doutník

Od short filler doutníků se liší procesem výroby. Jsou vždy balené ručně a ukrývají v sobě celé listy tabáku. Většinou se jedná o tři až 4 listy tabáku smotané do sebe, obalené do vázacího listu a posléze ještě do krycího listu. Celkově se tak doutník skládá ze čtyř či pěti listů velmi kvalitního tabáku. Bývá většího formátu a vyžaduje náročnější péči. Uskladněn by měl být v humidoru, aby nevyschnul. Většinou se balí ještě do celofánu, který chrání doutník před nečistotami z okolí a zároveň pomáhá udržovat vlhkost.    

Cena těchto prémiových kousků může být o něco vyšší, než je tomu u short filler doutníků, ale na druhou stranu vám přinesou delší a mnohdy i intenzivnější zážitek z kouření.

 

Pozor při výběru

Jestliže si nejste jisti, jestli od sebe dokážete long filler a short filler doutníky rozlišit, obraťte se na odbornou prodejnu, kde vám poradí. Někdy to totiž nemusí být vůbec snadné. Najdou se totiž i doutníky, které jsou jakousi kombinací obou výše zmíněných. Vnitřek může být vyroben strojově, ale krycí list balen ručně. Takový doutník se pak může tvářit jako long filler, i když tak docela není.

 

Podívejte se doutníkům na zoubek

Jestliže vás zajímá, jak jednotlivé druhy doutníků vypadají (dokonce i uvnitř), podívejte se na video. Jiří Vlasák s Janem Laiblem se totiž pustili do opravdu detailního zkoumání doutníků.

 

Příjemný kouř

Používáme ověření věku Adulto