Jaké jsou oblasti pěstování doutníkového tabáku?

Když se řekne doutník, většinou se každému hned vybaví Kuba. To však není jediná země, kde se pěstováním tabáku zabývají.

Tabák má rád vlhko a teplo

Tabáková rostlina potřebuje pro svůj růst specifické podmínky, proto se nedá pěstovat například u nás. Potřebuje především teplo, vlhko, ale na druhou stranu i minimum srážek. Nejlépe se mu daří tam, kde dříve řádily vulkány a je zde bohatá půda na živiny. Takovým místem je například Nicaragua. A jaké další oblasti jsou vyhlášené pěstováním tabáku?

Kuba hraje prim

Tato země byla jednou z prvních, kde se začal pěstovat tabák a stále patří mezi největší pěstitele na světě. Funguje zde zhruba 50 fabrik a vyrobí se kolem sto deseti milionů doutníků ročně, což je pětina celosvětové produkce prémiových doutníků. Na Kubě najdeme pět velkých oblastí, kde se tabák pěstuje. Jednou z nejlepších je Vuelta Abajo. Pochází odtud spousta známých značek, jako je například Cohiba, Partagas, Montecristo. Tyto doutníky bývají silnější, dřevitých a zemitých tónů. Dalšímu rozvoji tabákového průmyslu na Kubě však brání místní politické zřízení. Kvalita produkce spíše klesá a některé značky nejsou dostupné. Cena jde logicky nahoru.

Dominikánská republika

Doutníky z “Dominikány” jsou na rozdíl od kubánských lehčí a světlejší. Mezi nejznámější značky patří Artuto Fuente, Ashton nebo La Flor Dominicana. Na rozdíl od výše zmiňované Kuby zde navíc rozvoji průmyslu nebrání politika. Režim je tu poněkud volnější.

Kanárské ostrovy

Málokdo ví, že i zde se dříve pěstoval tabák. Dnes už tu však tabákové plantáže nenajdete. Tabák se sem dováží z výše zmiňovaných zemí a zpracovává se tu na výrobu prémiových doutníků.

Brazílie

Tato země spolu s Čínou patří mezi největší producenty tabáku na světě, vezmeme-li v potaz i tabák na výrobu cigaret. Co se týče doutníků, bývají velmi silné, tmavé, hodně kořeněné a aromatické.

Ekvádor

Toto místo je ideální pro pěstování především krycích listů. Je zde hodně mlhavo a vlhko, takže listy tabáku nejsou spálené sluncem a drží si tu správnou vlhkost. Pochází odtud i nejčastěji používaný krycí list, takzvaný Connecticut (původem z USA).

Mexiko

Místní tabák patří mezi ty silnější, více kořeněné. Pěstuje se tu především ve dvou oblastech, z jedné z nich pochází často používaný krycí list San Andrés negro. Mexické doutníky patří mezi ty levnější, neznamená to však, že by byly méně kvalitní.

Nicaragua

Vypadá to, že právě Nicaragua bude brzy číslem jedna, co se týče produkce prémiových tabáků. Najdete tu průřez všemi chutěmi, od sladké, připomínající čokoládu, až po silné a velmi kořeněné. Kdo chce dnes něco znamenat ve výrobě prémiových doutníků má továrnu v Esteli v Nicaragui. Podívejte se na naši nabídků doutníků z Nicaragui.

USA

Kromě pěstování tabáku v oblasti Floridy, jsou USA zajímavé především tím, že mají největší doutníkový trh. Ročně se zde prodá něco kolem 350 milionů prémiových doutníků.

Itálie

Nepatří sice mezi producenty prémiových doutníků, ale ani přesto bychom na ní neměli zapomínat. Již po 200 let zde žije tradice toskánských cigarill.

Příjemný kouř

Používáme ověření věku Adulto