Jak jsme testovali doutník La Aroma Del Caribe Mi Amor

Degustace doutníků je podobná jako degustace kvalitních vín. Má své postupy a pravidla. U doutníků se hodnotí mnoho důležitých aspektů. Přibližme si některé z nich.

Krycí list

Všímáme si, jaké má žíly (zda slabé či silné), jestli je jeho povrch sušší či mastnější a nezapomínáme ani na barvu (světlý nebo tmavý). Krycí listy dále mohou být na omak hladké či hrubé.

 

Konstrukce

Doutník by měl být vždy správně ubalen, mít dobře utažený krycí list apod.

 

Potáhnutí před zapálením

Hodnotíme, jaké chutě a tóny při potáhnutí “nasucho” cítíme. Mohou to být například tóny čokolády, ořechů, kakaa, pepře a jiné.

 

Chuť a proces kouření

Kouření se hodnotí po třetinách (začátek, střed a konec doutníku), přičemž druhá třetina by měla být hlavní a tedy i nejlepší. Je však nutné pamatovat i na to, jaký má doutník tvar a podle toho ho dělit.

 

Tah

Zde se ukáže, jak dobře je doutník ubalen a zda musíme vynakládat nějaké větší úsilí k tomu, abychom si z něj při kouření potáhli.

 

Hoření

Hodnotíme, zda doutník při kouření nezhasíná, nebo například nehoří nerovnoměrně či moc rychle.

 

Dým a kouř

Všímáme si jeho plnosti nejen v oblasti paty doutníku, ale i hlavy. Určující je barva, teplota, zda neškrábe v krku apod.

 

Popel

Důležitá je jeho struktura, barva, i to, jak drží při kouření tvar. Podle popelu se totiž pozná kvalita tabákových listů, které jsou uvnitř doutníku.

Zajímají-li vás další body? Stáhněte si degustační formulář na našich stránkách.

Doutník může získat skóre mezi 80 až 100 body, přičemž při hodnocení používáme stupnici 1 až 5 bodů (5 znamená nejlepší). Hodnotí se na škále slabý-dobrý-velmi dobrý-excelentní a špičkový (100 bodů). Nejvyšší počet bodů ale získaly zatím snad jen dva doutníky na světě.

A jak si stojí La Aroma Del Caribe Mi Amor?

 

Na dnešní degustaci jsme si vybrali doutník, na němž spolupracovaly firmy Ashton a Jose Pepin Garcia. Jedná se o formát robusto. Uvnitř najdeme tabák z Nicaraguy a krycí list je z oblasti San Andrés v Mexiku.

Tento doutník měl rychlý start, hned jsme mohli cítit tóny kávy. Po celou dobu velmi dobře a rovnoměrně hořel. Byl tmavší barvy, měkčí konstrukce a měl mastnější a středně žilnatý krycí list. Popel na něm držel bez problémů, byl ale vločkovitý a ne zcela dokonalý. Rozhodně patří mezi silnější doutníky, kořeněné a plné chuti. Během kouření se přidaly ještě tóny ořechu. Hořel konzistentně a co stojí rovněž za zmínku, měl velmi hezky zpracovaný prstýnek. Rozhodně tento doutník doporučujeme vyzkoušet.

 

Příjemný kouř

Používáme ověření věku Adulto