Jak skladovat doutníky aneb jaký humidor vybrat?

Ne vždy si koupený doutník chcete hned vykouřit, nebo třeba dostanete nějaký darem. Jak je doma ale správně uskladnit, abyste se nepřipravili o skvělý požitek z kouření? Pořiďte si humidor.

Co to humidor je?

Zjednodušeně řečeno se jedná o speciální box na doutníky (na long fillery), u nichž zachovává potřebnou vlhkost. Pro některé kuřáky je to jakási obdoba šperkovnice. Doutníky v ní můžete skladovat libovolně dlouho, nevyschnou a stále budou připravené k zapálení. Aby tomu ale tak skutečně bylo, musíte se o humidor starat a také vybrat ten správný. Již při koupi si pohlídejte, aby všude dobře těsnil apod. Nejlepší jsou humidory z cedrového dřeva, avšak kvalita těchto humidorů se v tomto případě znatelně odráží na jejich ceně. 

 

Koupil jsem si nový humidor. Co teď?

Než do něho uložíte své doutníky, je potřeba ho takzvaně “nastartovat”. To uděláte tak, že ho po zakoupení necháte alespoň den otevřený. Poté ho vytřete navlhčeným bavlněným hadříkem a do rohu dáte mističku s destilovanou vodou. Takto necháte 24 hodin a potom můžete vložit doutníky.

 

Vyžaduje vaši péči

Tím však péče o humidor nekončí. Zhruba jednou za 14 dní je potřeba zkontrolovat vlhkost, vyndat doutníky, vyluxovat nečistoty, jako je prach či zbytky tabáku. Poté je opět nutné vytřít humidor navlhčeným hadříkem v destilované vodě. Vyčistit nádobu na vodu a dát novou. Součástí některých humidorů bývá houbička na vodu. Ta se však musí minimálně jednou za dva či tři měsíce vyměnit, jinak hrozí plíseň. I z toho důvodu je nejlepší skleněná mistička s vodou.

 

Jaká vlhkost je ideální?

Teplotu a vlhkost bychom měli hlídat pravidelně. Teplota je nejlepší mezi 20 až 22 stupňů Celsia, tedy klasická pokojová. Co se týče vlhkosti, mělo by se její rozmezí pohybovat od 65 do 72%. Hranici 70% je však lepší příliš nepřekračovat, protože pak hrozí vznik plísní, doutníky jsou příliš vlhké a pak se i hůře zapalují a kouří.

 

Velký, nebo malý humidor?

V našem obchodě máme humidory na zakázku, jsou to velké výkladní skříně. Domů však doporučujeme něco méně okázalého. Je lepší mít menší humidor, jehož náplň budete průběžně obměňovat. V obchodech je o doutníky velmi dobře postaráno. Nehrozí, že by došlo k jejich vysušení, kdežto doma můžeme občas na péči o humidor zapomenout.

 

Příjemný kouř

Používáme ověření věku Adulto