Neobvyklá degustace doutníků

Nikdo z nás si obvykle nezapálí hned dva doutníky najednou. My jsme to ale tentokrát přesně tak udělali. Jedině tímto double kouřením jsme totiž mohli opravdu dobře porovnat jejich chutě.

Chuťové buňky mají špatnou paměť

Pokud má dojít při degustaci ke srovnávání dvou doutníků, je tento způsob kouření jedním z nejefektivnějších. Chuť a vůni si totiž nejsme schopni zapamatovat tak dobře, abychom si ji zcela do podrobností vybavili třeba druhý den. Tentokrát navíc srovnáváme dva doutníky od stejné značky a se stejnou náplní. Liší se pouze krycím listem. 

Spolu s Janem Laiblem nás čekala degustace těchto doutníků formátu figurado:

  • La Flor Dominicana Reserva Especial El Jocko Connecticut
  • La Flor Dominicana Reserva Especial El Jocko Maduro

Oba doutníky pocházejí z Dominikánské republiky, naplněny jsou Dominikánským Piloto Cubano, vázací list mají z Nikaragui. První z nich má však krycí list USA Connecticut Broadleaf (světlejší) a druhý Connecticut z Ekvádoru (tmavší, Maduro).

 

Tvar, co skvěle padne

Kromě rozdílných vázacích listů mají tyto doutníky ještě dva zajímavé rysy. Jednak je to jejich tvar. Formát figurado je v tomto rozměru doutníku (11,5 centimetru neboli 4,5 palce) složité vyrobit s kvalitním tabákem. Na druhou stranu patří k velmi oblíbeným, protože se dobře drží. Jen pozor při zapalování, pokud si sundáte prstýnek, který na tomto kónickém tvaru hůře drží, můžete si lehce poplést konce.

 

El Jocko aneb tlouštík na oslu

A druhým zajímavým rysem je jméno těchto doutníků. Proč právě El Jocko? Skrývá se za tím menší příběh. Litto Gomez, který se výrobou doutníků zabývá již od roku 1996, vyprávěl, že k němu jednou přijel obchodník s doutníky z USA, který se jmenoval Jack a hrozně toužil po tom, aby se mohl svézt na místním oslovi. Jenže se mu to příliš nedařilo a nakonec skončil na zemi. Litta Gomeze (majitele společnosti La Flor Dominicana) tedy napadlo, že právě tvar doutníku figurado mu připomíná toho tlustého podsadité obchodníka, jenž neuměl jezdit na oslu. A proto se doutníky jmenují El Jocko.

 

Jak probíhala degustace?

V průběhu kouření vyplňujeme takzvaný degustační formulář. Hodnotí se například krycí list, barva, konstrukce, ale i hoření, popel, dým, aroma, síla (nikotin) a mnoho dalšího. To vše se navíc může během kouření měnit, proto se hodnotí doutník na třetiny. Pokud vás zajímají všechny náležitosti degustačního listu, je ke stažení na našich stránkách.

 

Jaký vliv bude mít rozdílný vázací list na vlastnosti doutníků?

I když mají oba doutníky stejnou náplň, rozdíl byl cítit hned od začátku kouření. Connecticut je lehčí, hodí se i pro začínající kuřáky, cítíme v něm lehké tóny vanilky. Přesto to má ale plný a bohatý dým. Navíc po celou dobu dobře hořel. Maduro je naopak silnější, výraznější, lze v něm cítit tóny čokolády, kávy a dokonce i pepře. Ač se zdál na začátek volněji zabalen, ke konci byl utaženější a měl horší tah.

Příjemný kouř

Používáme ověření věku Adulto