Cestování po Nikaragui

Kouření doutníků není jen o tom si zapálit, ale i o poznávání doutníkové kultury. A to můžete třeba tak, že se vydáte do míst, kde všechno začíná.

Ten nejpovolanější

O cestování po Nicaragui nám povyprávěl viceprezident doutníkového klubu Cigar Club Prague a zástupce společnosti Perdomo Honza Braun. O značce Perdomo už jste jistě slyšeli. Jedná se o Nicaraguijskou společnost s americkým vedením, která je jedním z pěti největších výrobců ručně balených doutníků na světě. A právě fabriku Nicka Perdoma v Nicaragui Honza Braun nedávno navštívil.

 

Proč právě tento cíl?

Na nápad jet právě do Nicaraguy přivedla Honzu touha zprostředkovat výrobu doutníku i ostatním lidem. Proto na toto místo jezdí i se skupinkou zájemců čtvrtým rokem. Výprava nese název Perdomo factory tour (tentokrát 2018). Do Nicaraguy se dopravují letecky. Lety mají trasu z USA do hlavního města Managuy. Odtud je pak ještě potřeba urazit 140 kilometrů, než se dostanete do Mekky doutníkového průmyslu města Estelí. Tato oblast není nazývána srdcem doutníkového průmyslu jen tak. Zaznamenala obrovský rozvoj. V roce 1993 tu byly pouze 4 fabriky, dnes jich tu najdete už 64.

 

Dobrodružství začíná...

Už cesta do Estelí je velmi netradiční. Jezdí se starým americkým školním autobusem (tím žlutým, co jezdil třeba Forrest Gump). Je to asi jediný školní autobus, v němž se může kouřit a pít. Takže už na cestě si můžete zapálit nějaký dobrý doutník. Druhý den následuje cesta do jedné z fabrik, vysoká škola tabáku začíná seznámením s půdou a semínky. Dnes se jedná o sofistikované hospodaření. Používají se drony, satelitní snímky atd. Při prohlídce jsou k vidění všechny jednotlivé kroky: školka tabákových rostlin, sklízení tabáku, sušení, fermentování, skladování, balení až po expedici. Vše si dělají sami, včetně výroby přírodní folie na balení doutníků. Jediné, co si nechávají dovážet, je krycí list Connecticut, který se jim ve zdejších podmínkách nedaří vypěstovat.

 

Perdomo - vše je o lidech

Výroba doutníků značky Perdomo probíhá téměř výlučně ručně. Jediný stroj, na který tu můžete narazit, je na sázení sazenic. A i ten lze používat pouze na některých plantážích. 99% všech úkonů dělají lidé, jinak hrozí, že se poničí hlína na plantážích a tabáku se nebude dařit. Nick Perdomo si však svých lidí umí vážit. To dokládá i fakt, že baliči dostávají zaplaceno i za ty doutníky, které sami vykouří. Perdomo říká, že lidé by měli ochutnat to, s čím celý den pracují. Ale kuřáků tu příliš nenajdete, je jich zhruba kolem 5-10% ze všech baličů.

 

Co doutník, to originál

Až si zase příště budete zapalovat doutník, uvědomte si, že než se k vám dostal, muselo se uskutečnit přes 3000 procesů a bylo zapotřebí zhruba 200 párů rukou. Hned bude doutník chutnat lépe a chvíle bude slavnostnější, že?

 

Příjemný kouř

Používáme ověření věku Adulto